Alkoholizm – nie trać kontroli

Zdecydowana większość z nas spotkała się w swoim życiu bezpośrednio bądź pośrednio z problemem alkoholowym. Niejednokrotnie mamy wątpliwą przyjemność obserwować alkoholików w naszych rodzinach, bądź w gronie najbliższych przyjaciół. Co sprawia, że uzależnienie od alkoholu jest tak niebezpieczne? Alkoholizm to bardzo podstępna choroba, z racji tego, że tak naprawdę nie wiadomo dokładnie, w którym momencie się zaczyna. Ciężko jest zauważyć pojawienie się problemu, tym bardziej, że osoba chora potrafi się doskonale maskować, a jeszcze lepiej oszukiwać samego siebie i to przez długi okres czasu.

Alkoholizm – choroba trudna lecz uleczalna

terapia dla uzależnionych od alkoholuNiestety bagatelizowanie pierwszych sygnałów ostrzegawczych prowadzi w prostej linii do pogłębiania się uzależnienia, a w efekcie do momentu, kiedy chory nie jest już w stanie sam poradzić sobie z sytuacją. Czasem, mimo szczerych chęci walki z chorobą, uzależniony nie potrafi utrzymać się w trzeźwości przez dłuższy czas. Sytuacja, w której okresy trzeźwości przeplatane są tygodniami picia, może trwać latami. Cierpi wtedy nie tylko osoba chora. W podobnej sytuacji, a może nawet gorszej, jest najbliższa rodzina uzależnionego. Chęć niesienia pomocy przez członków rodziny jest zrozumiała, jednak bez głębokiej wiedzy na temat tej choroby nie jesteśmy w stanie skutecznie zadziałać. Wszelkiego rodzaju kontrole, nadzór nad uzależnionym i pilnowanie go na każdym kroku nie gwarantuje sukcesu. To tylko bieżące środki zaradcze, której jednak nie sprawdzą się w przyszłości. Niestety nie jesteśmy w stanie uzyskać stałej kontroli nad chorym. Prędzej czy później przyjdzie chwila, kiedy alkoholik zostanie sam na sam ze swoim nałogiem. Dlatego tak ważna jest fachowa pomoc. Terapia dla uzależnionych od alkoholu uczy przede wszystkim radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Kilka tygodni trzeźwości, podczas gdy w naszym życiu wszystko wydaje się być w porządku, to tylko część sukcesu. Dobra terapia dla uzależnionych od alkoholu modyfikuje zachowania chorego i pokazuje mu wyjście z trudnej sytuacji bez pomocy kieliszka, jak robił to do tej pory. Tylko zmiana dotychczasowych, nabranych przez lata nawyków, oraz pokazanie nowej drogi, gwarantuje sukces w leczeniu.

Terapia alkoholowa jest długą, krętą i wyboistą drogą. Niejednokrotnie pod nogi chorego rzucane są kłody, które bez fachowej opieki mogą okazać się przeszkodą nie do przeskoczenia. Pamiętać jednak należy, że alkoholizm to choroba. Skomplikowana i czasem trudna do wyleczenia, ale jednak choroba. A choroby trzeba leczyć. Dlatego warto dla swojego dobra i dobra najbliższych, schować dumę do kieszeni i poprosić o profesjonalną pomoc. Niczego nie tracimy, a możemy zyskać nowe życie.