Bezpieczeństwo pracy spawacza

Spawacz zajmuje się zespoleniem materiałów metalowych we wspólną całość. Najczęściej łączy elementy konstrukcyjne, takie jak belki, rury, czy też inne materiały metalowe. Swoją pracę wykonuje przy użyciu skomplikowanego sprzętu spawalniczego, który różni się pomiędzy sobą w zależności od stosowanej metody spawalniczej. Bez względu jednak na to jaką metodą spawamy, topienie metalu musi odbywać się w bardzo wysokiej temperaturze roboczej.

Kurtyna dla spawaczy środkiem ochrony

kurtyny dla spawaczyWysokie temperatury robocze stanowią bezpośrednie niebezpieczeństwo dla spawacza, który jest ciągle narażony na skutki, jakie mogą wywoływać wysokie temperatury. Topiony metal potrafi wystrzelić odłamkiem rozgrzanym do kilkuset stopni, który może z łatwością poparzyć nas i to w znaczny sposób. Aby przeciwdziałać temu żywiołowi powinno się stosować odpowiednie ubranie robocze, spełniające normy BHP dla spawaczy. W ich przypadku jest to ubranie odporne na wysokie temperatury, z grubego materiału i z pozakrywanymi łączeniami. Dopełnieniem ochrony własnej są kurtyny dla spawaczy, które chronią jego stanowisko pracy, a właściwie, osoby postronne, przed stanowiskiem pracy spawacza. Kurtyny to swego rodzaju parawany, na stelażu, wykonane z podobnego materiału, co ubranie robocze spawacza. Są ognioodporne, wytrzymałe i chronią przez rozpryskiem gorących odłamków metalu. Chronią także innych przed niekorzystnym działaniem światła, które jest generowane w wyniku prac spawalniczych. Kurtyny na szczęście nie przepuszczają go i dlatego osoby postronne nie będą narażone na działanie tego zjawiska, które w pewnym okresie czasu może powodować problemy ze wzrokiem. Firmy zajmujące się głównie spawaniem, za pomocą kurtyn oddzielają także poszczególne stanowiska spawalnicze, chroniąc przy tym innych spawaczy, przed działaniem swoich kolegów, którzy znajdują się zaraz obok. Kurtyna spawalnicza może mieć dowolny rozmiar, można ją zamówić także na wymiar. Nie istotny jest także stelaż, gdyż można użyć tylko samego materiału, mocując go gdzieś indziej.

Firmy zajmujące się BHP często posiadają takie kurtyny w swoim asortymencie. Jeśli nie to zawsze można się udać do ich producenta. Większość z nich posiada biura handlowe, w których można nabyć kurtyny spawalnicze na wymiar. Cena jak zawsze jest do negocjacji i w dużej mierze zależy także od jakości użytych materiałów. Warto w tym przypadku nieco doinwestować zakup, kupując najlepsze jakościowo produkty, ponieważ przeważnie kurtyna to zakup na lata i rzadko kiedy się ją wymienia.