Cechy poliwęglanu

Poliwęglan to tworzywo sztuczne, które dzieki wielu zaletom wypiera szkło, zwłaszcza w budownicwie i ogrodnicwie. Ten polimer łączy w sobie mechaniczne, termiczne i wytrzymałościowe właściwości, przez co jest bardzo popularny. Płyty produkowane z poliwęglanu są odporne na uderzenia, warunki atmosferyczne, przepuszczają światła. Materiał ten jest twardy, dlatego też stosowany jest w miejscach, gdzie występuje wandalizm. 

Dużo zalet płyt poliwęglanowych

bezbarwny poliwęglan kanalikowyPłyty z poliwęglanu litego są nazywane także szkłem bezpiecznym, ponieważ posiada wygląd zbliżóny do szkła a zdecydowanie lepsze właściwości wytrzymałościowe, odporność na uderzenia. Płyty te są zabezpieczone przed promieniowaniem UV, gdyż są pokryte specjalną warstwą. Kolejny rodzaj poliwęglanu – poliwęglan komorowy, produkowany jest na bazie żywic poliwęglanowych.Inną nazwę poliwęglanu komorowego jest poliwęglan kanalikowy.  Płyty te mają jeszcze większą wytrzymałość niż poliwęglan lity, są bardziej odporne na warunki zewnętrzne. Szeroki wahlarzwymiarów płyt poliwęglanowych sprawia, że bez problemu można dobrać dany wymiar do konstrukcji, którą planujemy. Przykładowe wymiary płyt z pilwęglanu to:  0,61 – 0,525m, 0,61 x 1,83m, 2,05 x 3,05m, 1,25 x 6,0m, 1,25 x 13,0m. Również grubość płyt może być różna i waha się pomiędzy 0,75mm a 30 mm. Płyty z poliwęganu są dostępne w różnych wersjach kolorysycznych. Najczęściej spotykane są bezbarwne, białe lub szare płyty. Bezbarwny poliwęglan kanalikowy jest najczęściej wykorzystywany. Ceny poliwęganu litego są wyższe, niż poliwęganu kanalikowego. Cena zależy również od wersji kolorystycznej tworzywa. Płyty w kolorze mlecznym i brązowym są najtańsze. Oprócz tego, oraz wymiarów płyt na cenę ma wpływ również liczba komór. Im więcej komór (kanalików) tym wyższa cena płyty. Jedną z zalet ważnych w eksploatacji poliwęglanów jest korzyść w utrzymaniu czystości. Łatwo zadaszenie lub szklarnię opłukać strumieniem wody lub zrobi to deszcz i poliwęglan jest czysty. A to dlatego, że płyty poliwęglanu są gładkie i brud nie zostaje na nierównej płaszczyźnie. Dzięki temu nie musimy ponosić kosztów czyszczenia konstrukcji pokrytych poliwęglanem a długa gwarancja na wytrzymałość tego materiału, nawet 10 lat sprawia, że to materiał bezobsługowy.

Wiele zalet decyduje o tym, że płyty z poliwęglanu są wykorzystywane w budownictwie w przestrzeniach publicznych oraz prywatnych. Wytrzymałość oraz łatwość dobania odpowiedniego wymiaru płyt uławia budowę oraz tworzy wiele okazji do niebanalnych konstrukcji, które mogą być nawet w kolorze.