Czy alkoholizm można wyleczyć?

Tak naprawdę alkohol jest obecny w życiu każdego z nas. Warto zaznaczyć, że wszystko jest dla ludzi, jednak w odpowiednich ilościach. Do alkoholu warto podejść z rozwagą, aby nie rozwinął się u nas problem alkoholowy. Wiadome jest, że alkohol potrafi pojawiać się na wszystkich rodzinnych uroczystościach. Warto mieć świadomość, że alkoholizm to tak naprawdę choroba, która wpływa na życie człowieka.

Jak leczyć alkoholizm?

leczenie alkoholizmuZanim jednak zdecydujemy się na konkretne leczenie, to warto upewnić się, czy rzeczywiście mamy problem alkoholowy. Wśród podstawowych objawów wyróżniamy np. brak kontroli nad ilością, którą przyjmujemy, a także głód alkoholowy, który trudną do powstrzymania chęcią napicia się. Poza tym uzależniony od alkoholu bardzo często cierpi na objawy abstynencyjne, czyli nadmierna potliwość, czy drżenie mięśni. Alkoholik sięga po alkohol przy każdej możliwej okazji. Musimy wiedzieć, że leczenie alkoholizmu to tak naprawdę złożony proces. Problemu nie pozbędziemy się w tydzień, czy dwa. Mówi się o tym, że leczenia takie trwa od 18 do 24 miesięcy, a w czasie jego trwania chory przechodzi przez kolejne fazy. Leczenie alkoholizmu tak naprawdę obejmuje psychoterapię grupową oraz indywidualną. Podczas tej psychoterapii chory uczy się nazywać problem, a także stara się zrozumieć swoje położenie. Tak naprawdę osoba po terapii nadal jest nazywana alkoholikiem, ponieważ ryzyko powrotu do nałogu jest ogromne. To dlatego taka osoba powinna dobrze poznać mechanizmy uzależnienia, aby w porę zauważyć, że ponownie zaczyna dziać się coś niedobrego. Tak naprawdę w Polsce przez wiele lat stosowana była terapia, polegająca na podawaniu disulfiramu w formie doustnej. Poza tym stosowane były tzw. wszywki z tym związkiem. Związek ten połączony z alkoholem powoduje reakcję alergiczną, a chory narażony jest na wiele nieprzyjemnych objawów. Jeśli zależy nam na skutecznym leczeniu alkoholizmu, powinniśmy zgłosić się do doświadczonego terapeuty, który na pewno będzie w stanie nam pomóc. Pamiętajmy jednak, że terapia powiedzie się jedynie wtedy, gdy pacjent będzie chciał zmienić swoje życie.

Leczenie alkoholizmu jest bardzo skomplikowane i tak naprawdę trwa bardzo długo. W związku z tym chory, który chce wyjść z nałogu powinien być pewny swojej zmiany. W innym wypadku terapia z całą pewnością się nie powiedzie. Decydując się na terapię, poradźmy się doświadczonego terapeuty, który ma na swoim koncie wiele wyleczonych z alkoholizmu osób. Warto popytać osób w naszym otoczeniu – być może ktoś miał już kiedyś podobny problem i zdołał go pokonać.