Czy opaska mierząca kroki jest przydatna?

Podobno aby zachować odpowiednią ilość ruchu, należy codziennie przejść około dziesięciu tysięcy kroków. Pytanie, jak mieć nad tym kontrolę? W niemal każdym smartfonie mamy wbudowany licznik kroków, jednak próby ściągnięcia odpowiedniej aplikacji mogą okazać się daremne. Zwykle okazuje się, że telefon zlicza za dużo lub za mało kroków. Dlatego dobrym wyborem jest opaska zakładana na nadgarstek. Zlicza ona nie tylko kroki, ale też przebyty dystans, czy spalone kalorie. Oprócz tego służy jako zegarek.

Zegarek jako opaska kontrolująca aktywność

opaska monitorująca aktywnośćJeśli już nosimy zegarek na nadgastku, zamieńmy go na krokomierz. Opaska monitorująca aktywność zmotywuje nas do większej ilości ruchu. Poza tym niektóre z nich potrafią również przekazywać dane o szybkości pulsu, co jest dość istotne w treningu kardio. Jeśli zdecydujemy się spać w takiej opasce, przekaże nam również informacje na temat jakości naszego snu, co także jest istotne dla zdrowia i dla udanego treningu. Te bardziej zaawansowane urządzenia mogą nawet podawać dane na temat ciśnienia i natlenienia krwi. Po zsynchronizowaniu opaski ze smartfonem uzyskamy kolejne opcje – informacje o przychodzących połączeniach, smsach, wiadomościach odebranych przez komunikatory. Dobra opaska, oprócz tego, że jest wygodna i wykonana z nieuczulających materiałów, jest też wodoodporna i pyłoszczelna. Nie w każdej można pływać, ale większość jest zabezpieczona przed zachlapaniem, czyli można spokojnie trenować w niej w deszczu. Czasami problemy sprawia synchronizacja z dedykowaną aplikacją albo bateria, która wyczerpuje się szybciej, niż deklaruje to producent, jednak ogólnie jest to przydatny i godny polecenia produkt, zwłaszcza dla osób bardziej zaawansowanych w treningu, które potrzebują zapisu danych i monitorowania postępów w czasie. Opaski te mogą zapamiętywać dane z wielu dni, zwykle jest to miesiąc lub dłużej. Możemy wybrać dla siebie opaskę o sportowym wyglądzie, ale są również dostępne jej bardziej eleganckie wersje.

Chyba największą zaletą tych urządzeń jest ich lekkość. Każdy wie jak trudno jest biegać, zwłaszcza w deszczu, ze smartfonem, nawet jeśli przytwierdzamy go rzepem do ramienia w specjalnym pokrowcu – nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie. Opaska jest mała i wąska i nikomu nie powinna przeszkadzać w codziennym ruchu, czy innych aktywnościach. Nadaje się właściwie dla każdego – dla dziecka, dla dorosłego, ale i dla starszej osoby. Może nam uświadomić jak dużo czasu spędzamy przy biurku! I skutecznie nas od niego oderwać.