Czym są przystawki?

Czasami z samego słowa można wywnioskować mnóstwo cennych informacji, ale trzeba najpierw wiedzieć, w jakiej kategorii należy szukać znaczenia danego słowa, bo przecież niektóre słowa odnoszą się do wielu rzeczy, które w rzeczywistości nie mają ze sobą nic wspólnego. Tak właśnie jest z przystawkami, ponieważ wiele osób na pewno w pierwszej kolejności skojarzy je z gastronomią, gdyż jest to rodzaj dania podawanego przed daniem głównym. Ja jednak chciałbym skupić się na znaczeniu tego słowa, odnosząc się przede wszystkim do rolnictwa, bo to zagadnienie jest bardzo interesujące.

Ile zawdzięczamy przystawkom?

przystawka do kukurydzyWiele osób na pewno nigdy nie zastanawiało się nad tym, jak wygląda dzisiaj proces pozyskiwania zboża z pól, kiedy to jest już dojrzałe. Zagadnienie to ma jednak znaczenie dla nas wszystkich, chociażby dlatego, że właśnie ze zboża robi się mąkę a z niej chleb i inne produkty, które na co dzień zjebany. To właśnie zbożem takim jak na przykład kukurydza karmi się również zwierzęta, z których mięso kupujemy w sklepach. Ze względu na to, że poszczególne rodzaje zbóż różnią się od siebie wieloma cechami, to zajmę się przede wszystkim pozyskiwaniem kukurydzy. Chyba każdy widział przynajmniej raz w życiu kombajn pracujący na polu, bo można je bardzo często zobaczyć zwłaszcza w okresie letnim. Przystawka do kukurydzy jest elementem właśnie tej maszyny rolniczej, ponieważ bez niej nie jest ona w stanie kosić tego nietypowego zboża, gdyż jak wiadomo, nie rośnie ono w kłosach tak jak większość innych zbóż, do których zaliczyć można między innymi pszenicę, żyto i tym podobne. Na roślinie, którą nazywamy kukurydzą, można zobaczyć przeważnie przynajmniej po kilka kolb, na których znajdują się nasiona wyrastające z twardego środka. Nasiona te trzeba oczywiście oddzielić od liści i tego środka, o którym była mowa powyżej, bo są to rzeczy kompletnie zbędne i mogą zostać wykorzystane ewentualnie jako kompost, czyli coś to po prostu zgnije w ziemi.

Nasiona, kiedy są dojrzałe, odpadają łatwo, ale trzeba uwzględnić, że przeciętne pole ma naprawdę dużą powierzchnię, więc maszyna musi pracować wydajnie. Na szczęście konstrukcja tego urządzenia jest naprawdę dobrze przemyślana i dlatego jest ona w stanie jednocześnie kosić wiele rządków kukurydzy bez względu na to, jak gęsto wysiane zostały rośliny. Zasada pozyskiwania ziaren polega mniej więcej na tym, że dzięki przystawce kolby uderzają w odpowiednie miejsca z dużą siłą i nasiona się po prostu wysypują, a następnie zostają przesiane przez odpowiednie sita.