Dzięki matematyce dziecko zauważy prawidłowości w świecie

Nauka może być niewiarygodnie przyjemna. Warto pokazywać dziecku, że dzięki różnym grom i zabawom będzie ono mogło bez najmniejszych problemów połączyć przyjemne z pożytecznym. Dzięki temu nauczy się ono nie tylko podstawowych działań na liczbach naturalnych, ale zrozumie także bardziej abstrakcyjne konstrukty myślowe, które sprawiają trudności dzieciom, uczącym się tylko z podręczników. Najlepiej jest poszukać dla naszego dziecka ciekawe bajki o matematyce, albo jakąś serię książek, dzięki której nauka będzie przyjemna. Takie pomoce naukowe zawsze się sprawdzają.

Matematyka wzbudza zachwyt nad światem

seria Miniatury matematycznePamiętam, że gdy sam byłem dzieckiem, oglądałem bajkę, w której bohaterowie poruszali się po piętrach bardzo wysokiego budynku i musieli obliczać, na które piętro mają się udać, jeśli system każe im przemieścić się o konkretną ilość pięter w górę lub w dół. Postaci w tej bajce były zaskoczone, gdy okazało się, że mają odjąć większą liczbę od mniejszej. Wtedy właśnie dowiedziałem się o istnieniu liczb ujemnych. Stało się dla mnie jasne, że istnieje coś takiego jak zadłużenie, piwnica i piętra niższe niż 0, czy po prostu druga strona liczb, mniejszych niż coś co nie istnieje. To było odkrycie, które wywróciło mój świat do góry nogami. Pokochałem matematykę i wiedziałem już, że dzięki niej lepiej zrozumiem, jak działa świat. Dzisiaj też powinno się polecać dzieciom tego typu bajki, dzięki którym będą lubiły się uczyć. Warto też zaznaczyć, że działa znakomita seria Miniatury matematyczne, dzięki której można przekazać młodzieży nie tylko wiedzę dotyczącą samej matematyki, ale także jej historii i nauczyć dzieci niesamowitych gier, które pomagają rozwijać wyobraźnię. Takie poznawanie matematyki na wesoło sprawi, że chodzenie do szkoły nie będzie tylko obowiązkiem, ale prawdziwą przyjemnością. Nawet jeśli nauczyciel nie będzie potrafił zachęcić dzieci do zdobywania wiedzy, one już będą same wiedziały, jakie jest to ważne i dlaczego chcą się tym zajmować. Dobrze jest pomyśleć o tym, że dzięki temu w naszym dziecku obudzi się pasja, której prawdopodobnie już nic nie ugasi. Podsycajmy ten płomień.

Nauczyciele bardzo często powtarzają dzieciom, że nauka jest kluczem do potęgi i że daje niesamowitą satysfakcję, ale nie potrafią niestety zazwyczaj dać takim młodym umysłom namacalnych dowodów na to, że będzie im to potrzebne. Niestety dzieci nie mogą przyjąć wszystkiego na wiarę i dobrze by było pokazać im, że dzięki nauce można dokonywać wspaniałych odkryć. Matematyka na pewno nie raz ich zadziwi. Powinniśmy wzbudzać w dzieciach zainteresowanie światem, wówczas same będą chciały zaglądać do książek.