Ile kosztuje badanie wariografem?

Kłamać każdy może i to robi. Jednak większość mówi nieprawdę w mało istotnych sprawach. Zdemaskowanie kłamcy bywa problematyczne, kiedy nasz rozmówca jest obcą nam osobą. Inaczej bywa, kiedy musimy ocenić prawdomówność bliskiej nam osoby, którą dobrze znamy, gdyż wtedy jej reakcje na poszczególne sytuacje są nam dobrze znane. Istnieją też bardziej skuteczne sposoby na weryfikacje prawdy.

Co to jest wariograf?

badanie wariografem - cena przedsięwzięciaGdybyśmy mogli czytać w myślach innych osób, to wariograf nie byłby potrzebny. Jednak jest to niemożliwe i musi się zdać na pomoc specjalnych urządzeń, które zajmują się rejestrowaniem reakcji fizjologicznych organizmu na zewnętrzne bodźce. Kiedy kłamiemy, to najczęściej uciekamy wzrokiem od rozmówcy, nerwowo pocieramy nos czy pocimy się i mamy przyśpieszone bicie serca oraz oddech. Niektóre sygnały mowy niewerbalnej można zaobserwować, ale inne wykryje tylko badanie wariografem – cena przedsięwzięcia wynosi zazwyczaj od tysiąca do tysiąca dwustu złotych. Można je przeprowadzić w Instytucie Badań Wariograficznych lub w jednym z dwudziestu siedmiu oddziałów znajdujących się na terenie całej Polski. Wariograf jest urządzeniem, które zostało wynalezione już wiele lat temu i jest powszechnie stosowane przez osoby indywidualne, firmy, a nawet przez instytucje państwowe. W statystykach dominują badania wariograficzne przeprowadzane na zlecenia prywatnych pracodawców, w śledztwach kryminalnych, a także przez różne agencje rządowe. Analizą wyników wariografu w połączeniu z zadawanymi pytaniami, mogą się zajmować tylko certyfikowani testerzy, którzy posiadają odpowiednie przygotowanie i wiedzę z zakresu psychologii. Takiemu badaniu może się poddać każdy z nas. W życiu codziennym, badanie poligraficzne jest najczęściej wykonywane przez małżonków w celu wykrycia zdrady małżeńskiej. Można też spotkać duże firmy, które w taki sposób testują swoich pracowników. Jedni uważają, że badanie wariograficzne ma niską skuteczność, a znowu inne badania potwierdzają, że wynosi ona nawet ponad dziewięćdziesiąt procent.

Większość z nas wariograf kojarzy z filmami kryminalnymi, w których bohater jest podpięty licznymi kabelkami do specjalnego urządzenia. Minęło wiele lat od takiego wizerunku badania i stale jest ono przeprowadzane, choć w nowocześniejszy sposób. W zależności od ilości zadawanych pytań i szybkości odpowiadania na nie, badanie może trwać sześćdziesiąt lub nawet sto dwadzieścia minut. W Polsce najczęściej wykrywacz kłamstw spotkamy w Komendach Wojewódzkich Policji.