Istota taśm pakujących ładunek

W dobie globalizacji świata i wszelkich jego procesów – transport i logistyka zyskały innego wymiaru. Przemieszczamy nietypowe ładunki, na duże odległości, różnymi kombinowanymi czy intermodalnymi technikami transportowania. Wykorzystujemy wielość gałęzi transportu, automatyzacje procesów i informatyzację różnych etapów logistycznego cyklu. Pominąć nie da się jednak wagi i znaczenia samego etapu spakowania i odpowiedniego zabezpieczenia ładunku.

Jakie taśmy spinające są najpopularniejsze?

taśmy spinające polipropylenoweNajczęściej stosowanymi i uniwersalnymi taśmami do pakowania ładunku są taśmy spinające polipropylenowe, z uwagi na relatywną taniość produktu, znaczną wytrzymałość dla ładunków nawet tonażu kilkuset kilogramów, łatwość montażu i odporność na czynniki klimatyczne. Wachlarz ładunków nadających się do pakowania z użyciem tych taśm jest również wystarczająco szeroki.Są to generalnie mówiąc, ładunki będące dominującą częścią przemieszczanych, typowych produktów. Taśmy typu PP nadają się do zamykania i zabezpieczenia przesyłek kartonowych (tradycyjnych paczek w tekturowych pudełkach), spinania paletyzowanych towarów, układanych warstwowo z użyciem palet, drewnianych płyt czy wszelakich profili.Są nieskomplikowane w użytkowaniu, mogą służyć do ręcznego zabezpieczania przesyłek bądź przy użyciu podstawowych urządzeń do półautomatycznego lub automatycznego napinania i spinania taśm. Dodatkowo nie powodują odkształceń ładunku i nie przebarwiają go. Więc nie ma ryzyka wystąpienia reklamacji i roszczeń ze strony odbierającej towar. Taśmy są elastyczne co zabezpiecza transportowany towar przed rozluźnieniem i niebezpiecznym jego przesuwaniem się. Szerokość, grubość i kolorystyka taśm jest również zróżnicowana, co pozwala dopasować wymiary do celu jaki chcemy osiągnąć.Pamiętajmy o zaopatrzeniu się w podstawowe przynajmniej akcesoria do prac związanych z taśmą. Są to ogólnie dostępne: zapinki druciane, blaszane, narożniki zabezpieczające czy podstawowe urządzenia typu ręczne napinacze taśmy i paskowacze (koszt ok.400-600 zł). Ważnym jest ich dobór ściśle pod wymiary użytkowanej taśmy.

W organizacji procesu logistyczno – transportowego należy pamiętać o dopilnowaniu wszelkich szczegółów, bowiem to one często decydują o powodzeniu całego procesu, ograniczają niepotrzebne koszty i ryzyko wystąpienia odszkodowań i reklamacji ze strony klienteli. Właściwie zabezpieczony ładunek to większe bezpieczeństwo, że przewożony towar dotrze pod drzwi odbiorcy w stanie nieuszkodzonym i niezmienionym.