Jak się leczy zaburzenia psychiczne?

W dzisiejszych czasach większość z nas prowadzi bardzo szybki i niezdrowy styl życia. Pomimo tego, że wszystko co naturalne i zdrowe w ostatnich latach jest coraz bardziej na topie to nadmiar pracy, który towarzyszy każdemu z nas ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Przepracowanie i pewne wydarzenia z naszego życia mogą silnie wpłynąć na naszą psychikę i stopniowo wpływać na pojawienie się zaburzeń, a nawet chorób psychicznych.

Jak rozpoznać i leczyć nerwicę?

leczenie nerwicy - warszawaWbrew pozorom i ogólnym przekonaniom powszechnie panujących wśród społeczeństwa choroby psychiczne są chorobami cywilizacyjnymi. Dotykają około dziesięć procent społeczeństwa. Najwięcej osób cierpi z powodu depresji i różnego rodzaju nerwic. Rozróżniamy kilka jej rodzajów. Nerwica natręctw, lękowa, pourazowa i wegetatywna. Dzisiaj skupię się na tych dwóch pierwszych, ponieważ to one występują najczęściej. Nerwica natręctw objawia się przede wszystkim natrętnymi, obsesyjnymi myślami, które wywołują działania kompulsywne, czyli czynności fizyczne. Chory, który obsesyjnie, kilkadziesiąt razy dziennie myje ręce jest przekonany, że jeśli tego nie zrobi to zachoruje. Natrętne myśli są niezależne od chorego i mogą znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Nerwica lękowa opiera się przede wszystkim na zamartwianiu się i częstym występowaniem irracjonalnego lęku. Chorzy na tego rodzaju nerwice bardzo często są świadomi swoich irracjonalnych emocji i samodzielnie rozpoczynają leczenie nerwicy – Warszawa jest największym miastem w Polsce, w którym jest sporo gabinetów i klinik psychologicznych i psychiatrycznych. Jak wygląda leczenie nerwicy u specjalisty? Lekarz psychiatra przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem i decyduje o sposobie leczenia. Jeśli problem jest zaawansowany lekarz może zaleci farmakoterapie w połączeniu z psychoterapią. Farmakoterapia opiera się na przyjmowaniu leków przeciwdepresyjnych z grupy SSRI lub SNRI. Pomnażają one liczbę neuroprzekaźników w mózgu odpowiedzialnych za przekazywanie serotoniny i dopaminy (hormonów szczęścia). Psychoterapeuta natomiast pomoże nam uporać się z naszymi emocjami i wypracować odpowiednie techniki radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Edukacja polskiego społeczeństwa w zakresie zaburzeń i chorób psychicznych jest bardzo mała. Przeciętny człowiek sądzi, że u psychiatry leczą się tylko osoby odrealnione od rzeczywistości co jest zupełnie nieprawdą. Do psychiatrów i psychologów uczęszczają normalni ludzie, których w życiu nie podejrzewalibyśmy o takie problemy. Pacjenci często prowadzą normalny tryb życia i zajmują wysokie stanowiska w pracy.