Lakierowanie elementów zabezpiecza przed warunkami zewnętrznymi

Lakier jest roztworem środków powłokotwórczych, takich jak  oleje lub żywice naturalne. Podstawową różnicą między lakierami a farbami jest znikome stężenie lub nawet całkowity brak pigmentów i wypełniaczy oraz często mniejsza lepkość. Lakiery służą do pokrywania powierzchni przedmiotów w celach dekoracyjnych i ochronnych. Stosowane jako pojedyncza warstwa nadają materiałowi połyskliwą i gładką powierzchnię z jednoczesnym zachowaniem naturalnej jego faktury. Również zabezpieczają powierzchnię przed warunkami zewnętrznymi zachowując jej oryginalną barwę. W przemyśle samochodowym, w poligrafii, itp. lakiery stosowane są jako ostatnia warstwa malarska, nadająca połysk i zabezpieczająca głębsze warstwy wykonane z użyciem farb kryjących.

Proces technologiczny pokrywania powłokami lakierniczymi

linia lakierniczaLakierowanie proszkowe jest coraz bardziej popularną techniką umożliwiającą trwałe i estetyczne powlekanie materiałów wykonanych ze stali, aluminium oraz innych metali. Farba nanoszona jest na elementy przy pomocy specjalnych pistoletów, a cały proces lakierowania odbywa się wieloetapowo na specjalnie do tego przystosowanych zautomatyzowanych stanowiskach, które w całości tworzą technologiczną linie lakierniczą. Lakierowanie proszkowe poprzedzone jest starannym procesem chemicznym, dzięki któremu wszystkie etapy wykonywania usługi odznaczają się najwyższą jakością. Kompletna linia lakiernicza składa się z myjki kaskadowej (przygotowującej powierzchnie do malowania z fosforanowaniem żelazowym poprawiającym właściwości antykorozyjne i mechaniczne oraz płukaniem wodą demineralizowaną), suszarki oraz pieca do polimeryzacji z zamkniętą komorą spalania posiadającą oddzielne palniki, niezależne sterowanie procesorowe oraz regulację temperaturową przydatną dla każdego rodzaju farby proszkowej. Kontrola i zarządzanie parametrami środowiska pracy i lakierowania jest całkowicie zautomatyzowana. Pozawala to na zapewnienie wymaganych przez producenta lakierów temperatury oraz wilgotności powietrza, dotrzymanie wymagań dot. odparowania lakieru (czas, temperatura), oraz polimeryzacji w suszarce (czas, temperatura).

Podsumowując, linia lakiernicza jest zautomatyzowanym wariantem kabiny malarskiej, która oprócz specjalnych narzędzi posiada również system podający i transportujący gotowe elementy. Linie lakiernicze są wykorzystywane do uszlachetniania powierzchni i powlekania obrabianych przedmiotów warstwami ochronnymi. W zależności od typu stosuje się systemy odciągu, separatory i płuczki. Technologiczna linia lakiernicza do malowania elektrostatycznego wyrobów stalowych i aluminiowych farbami proszkowymi, składa się z urządzenia przygotowania wstępnego (na które składa się odtłuszczanie, fosforanowanie i suszenie), kabiny malarskiej, suszarni i linii transportowej z wieszakami.