Muszę rozliczać czas pracy moich kierowców

Od kilku lat prowadzę własną firmę transportową. Od tego roku zdecydowałem się rozszerzyć jej działalność i wejść na rynek międzynarodowy. Spowodowało to, że musiałem bardziej skrupulatnie i dokładnie rozliczać czas pracy moich kierowców. Mandaty i kary za przekroczenie czasu pracy były bardzo wysokie, a normy restrykcyjne i różne w różnych krajach. Byłoby ciężko to ogarnąć biorąc pod uwagę, że firma posiada wielu kierowców, którzy jeżdżą jednocześnie po wielu państwach. Na szczęście był na to dobry sposób.

Jak prawidłowo rozliczać czas pracy kierowcy?

drobiazgowe rozliczanie czasu pracy kierowcówMogłem oczywiście skorzystać z usług firmy, która zajmuje się analizą czasu pracy kierowców. W ten sposób miałbym problem całkowicie z głowy. Byłoby to rozwiązanie praktyczne, ale jednak dość kosztowe. Zastanawiałem się nad jakąś tańszą alternatywą rozliczania czasu pracy kierowców. Wszedłem na branżowe forum dla właścicieli firm transportowych takich jak moja i zapytałem o jakieś rozwiązanie. Wiele osób polecało mi analizator czasu pracy kierowców. Jest to oprogramowanie, które gwarantuje drobiazgowe rozliczanie czasu pracy kierowców. Wystarczy, że kierowca uzupełnia kiedy przekracza granicę państwa, kiedy jedzie, a kiedy przeznacza czas na krótszy bądź dłuższy odpoczynek. Oprogramowanie analizuje czas pracy kierowcy i wysyła ostrzeżenia o zbliżającym się czasie odpoczynku i postoju. Jest ono kompatybilne z systemem, który na bieżąco wprowadza różnice w dozwolonym czasie pracy kierowcy w danym państwie. Przykładowo jeśli w jednym kraju maksymalny, jednorazowy czas pracy wynosi 9 godzin, a w innym z którym granicę przekracza kierowca 8 godzin, czas do najbliższego wymaganego postoju jest automatycznie przeliczany. Takie oprogramowanie nakłada na mnie tylko taką pracę, że muszę na bieżąco sprawdzać dane i wpisywać w indywidualne rozliczenia kierowców, żeby naliczać im odpowiednie dodatki do pensji na przykład za pracę w nocy. Zdecydowałem się skorzystać z tego oprogramowania. Muszę przyznać, że już wkrótce przekonałem się, że był to bardzo dobry wybór.

Oprogramowanie wykorzystane do rozliczania czasu pracy kierowcy było bardzo dokładne i skrupulatne. Dzięki niemu miałem czarno na białym konkretne dane, które musiałem tylko podawać księgowej, aby wypłacała moim pracownikom odpowiednie pensje. Dzięki temu udawało mi się szybko i sprawnie przy niewielkim wysiłku rozliczać czas pracy kierowców. Taka analiza czasu pracy była bardzo dokładna i szczegółowa, dzięki niej nie miałem problemów z nakładaniem na firmę kar pieniężnych.