Na czym polega iniekcja ciśnieniowa?

Izolacja ścian stanowi jeden z podstawowych sposobów ocieplenia każdego budynku. Można ją wykonać zarówno od zewnątrz jak również od wewnątrz. Częściej jednak ocieplenia budynku dokonuje się z zewnątrz. Ocieplone budynki dłużej trzymają ciepło w zimę, a w okresie letnim w takich pomieszczeniach jest po prostu chłodniej. Dodatkowo w wielu budynkach, w tym nierzadko na tarasach i balkonach, stosuje się hydroizolację. Chroni ona przede wszystkim przed zalaniem przez wodę. Co jednak w sytuacji kiedy hydroizolacja ulegnie uszkodzeniu?

Jak wykonać hydroizolację ścian?

iniekcja ciśnieniowa ścianHydroizolacja najczęściej stosowana jest w przypadku tarasów i balkonów. Jest to związane głównie z faktem, że są one najbardziej wystawione na działanie wszelkich warunków atmosferycznych, w tym również na deszcz i śnieg. Opady atmosferyczne są najczęstszym powodem niszczenia wszelkich elementów balkonowych. Mogą powodować ich korozję oraz rozrywanie tynku w wyniku wnikania w głąb ścian wilgotności. Dawniej naprawa tego typu uszkodzenia ścian sprowadzała się do mozolnej pracy, która nierzadko wymagała dużych nakładów finansowych i trwała wiele tygodni. Coraz częściej obecnie stosowanym rozwiązaniem w przypadku uszkodzonych hydroizolacji jest iniekcja ciśnieniowa ścian i podłóg. Metoda ta polega na wywiercaniu całego układu iniektorów, czyli otworów znajdujących się w pewnych odstępach. Następnie w tak przygotowany zestaw otworów pod układem odpowiedniego ciśnienie wtłacza się specjalistyczne związki uszczelniające. Do najczęściej stosowanych substancji w iniekcji ciśnieniowej ścian i podłóg stosuje się różnego rodzaju żywice epoksydowe i poliuretanowe. Zastosowanie poszczególnych składników w substancjach uszczelniających w technice iniekcji ciśnieniowej zależy również od samego stanu remontowanych powierzchni. Zarówno stan postępującego rozszczelnienia całej hydroizolacji, czyli jej stopień zawilgocenia oraz jak bardzo jest przepuszczalna czy chociażby wykorzystane do budowy hydroizolacji materiały mają wpływ na dobór substancji uszczelniającej. Dodatkowo rodzajów samej iniekcji ciśnieniowej jest kilka. Najważniejsze z nich to wysokociśnieniowa i niskociśnieniowa.

Każdy budynek wymaga częstych prac renowacyjnych. Remonty jednak najczęściej wiążą się z dość dużymi nakładami finansowymi. Dodatkowo wymagają nieraz również umiejętności logistycznego rozplanowania, ponieważ trwają nieraz wiele tygodni. Iniekcja ciśnieniowa ścian i podłóg jest alternatywą dla czasochłonnych renowacji. Jej niewątpliwą zaletą jest szybkość i naprawdę dobra jakość. Co więcej sama technika iniekcji ciśnieniowej posiada naprawdę szeroki wachlarz zastosowań.