Nowoczesne maszyny obróbkowe

Wyposażenie warsztatu nie należało do łatwych i przyjemnych, bo często okazywało się iż po każdym zakupie wyposażenia i narzędzi brakuje jakiegoś urządzenia, lub też zakupiony sprzęt jest niewystarczający. W naszej narzędziowni staraliśmy się być zawsze wyposażeni wedle najlepszych standardów, jednak okazywało się to dość trudne, zwłaszcza biorąc pod uwagę dostępność najnowszego i najlepszego sprzętu obróbkowego, którym powoli zastępowaliśmy przestarzałe i zużyte maszyny, nie mające już dostatecznej precyzji by mogły być skutecznie wykorzystywane.

Nowoczesne urządzenia obróbkowe CNC

maszyny obróbcze cncTokarki CNC i maszyny obróbkowe nie były być może najtrudniejszymi urządzeniami do znalezienia, zwłaszcza jeśli poszukiwane były maszyny używane, o znacznie niższych cenach niż sprzęt nowy i nieużywany, choć zwykle były one dość dużą loterią, zwłaszcza pod względem precyzji i dokładności pracy automatycznej. Okazywało się bowiem że sprzęt używany często zawodził w najmniej oczekiwanym momencie, podobnie jak urządzenia starsze, o gorszych parametrach. Do naszej narzędziowni zdecydowaliśmy się więc zamówić najnowsze maszyny obróbcze CNC i tokarki, które umożliwiały wykonywanie najbardziej skomplikowanych i precyzyjnych zamówień, takich jak produkcja ruchomych części, które często musiały być wykonane idealnie wedle specyfikacji i wymiaru, co było szczególnie trudne na starego typu tokarkach. Nowe maszyny posiadały bardzo często możliwość obrotu obrabianej bryły w trakcie pracy, pozwalając na dopracowywanie wszelkich szczegółów wykonywanego kształtu dokładnie wedle planu, nawet jeśli zawierał on dość nietypowe rozwiązania czy tez skomplikowane kształty. Nowe maszyny posiadały również o wiele większą moc, nie tylko współpracując lepiej ze zużytymi frezami, tym samym zwiększając ich żywotność, ale również umożliwiając dokładniejszą obróbkę materiałów o większej twardości i wytrzymałości, w tym różnorakich stopów metali ciężkich czy tworzyw sztucznych o zwiększonej odporności.

Większa moc oznaczała również mniej możliwości wystąpienia skaz produkcyjnych na owych wytrzymałych materiałach, umożliwiając tworzenie choćby wytrzymalszych i bardziej odpornych na zużycie podzespołów z odmiennego materiału niż standardowy. Nowe urządzenia obróbkowe miały również niewątpliwą zaletę częściowej lub całkowitej automatyzacji, dzięki czemu ingerencja pracownika mogła być minimalna, a cały proces obróbki mógł być wykonany samoczynnie. Zwalniało to pracowników z konieczności nadzoru maszyny i pozwalało na łatwiejsze wykonywanie innych czynności.