Odpowiednie żywienie kota

Żywienie kotów dla wielu osób jest skomplikowanym tematem. Nic dziwnego, ponieważ ile osób, tyle modeli żywienia tych domowych pupili. Jedni jest pewne – powinniśmy zrezygnować raczej z mokrej karmy, która w swoim składzie zawiera jedynie kilka procent mięsa. Taka karma może naszemu kotu oczywiście smakować, jednak najczęściej powodem jest spora ilość wzmacniaczy smaku. Mimo wszystko jeśli kochamy swojego pupila, to wyrzućmy tę karmę z jego menu. Bardzo ważne jest, aby przed zakupem po prostu czytać skład karmy. Jeśli posiada ona jedynie kilka procent mięsa, to najlepiej będzie jeśli odłożymy ją na półkę.

Jak karmić kota?

mokra karma dla kotówWbrew pozorom wybór karmy dla kota jest niesamowicie ogromny. Tak naprawdę mamy okazję kupić ciekawą karmę w niskiej cenie – wystarczy jedynie jej poszukać. Niestety powinniśmy raczej wyeliminować karmy, pod którymi aż uginają się sklepowe półki. Wybór karmy od firm, których opakowania produktów aż krzyczą także powinniśmy odrzucić. Niestety fakt, że reklama karmy jest wszędzie nie oznacza wcale, że produkt jest wysokiej jakości. Mokra karma dla kotów powinna być przede wszystkim odpowiednio zbilansowana. Jeśli nie stać nas na produkty marki premium, to może dobrym pomysłem będzie samodzielne przyrządzanie potraw. Zwróćmy uwagę na to, że kot z natury jest mięsożercą, a więc z pewnością jego dieta powinna obfitować w tego typu produkty. Do diety kota możemy również włączyć podroby. Nieodpowiednie żywienie naszego kota z całą pewnością prędzej czy później odbije się na jego zdrowiu. Źle żywiony kot może mieć problemy z jelitami, czy z rytmem wypróżnień. Dobrej jakości mokrą karmę dla kotów tak naprawdę możemy dostać również w sklepach zoologicznych. Wystarczy tylko wybrać się do sklepu i poprosić sprzedawcę o rekomendację konkretnego produktu. Ważne jest również określenie w jakim wieku jest nasz kot i jaki prowadzi tryb życia. Karma powinna być dobrana odpowiednio do stanu naszego przyjaciela. Nieco inna karma będzie przeznaczona dla małych kotków, a inna dla dorosłych osobników.

Żywienie kota powinno być jak najbardziej naturalne. W związku z tym raczej powinniśmy unikać produktów, w których zamiast mięsa znajdziemy wzmacniacze smaku i zboża. Nieodpowiednio dobrana karma może niestety negatywnie wpływać na stan zdrowia naszego pupila. Jeśli mamy wątpliwości w związku z żywieniem kota, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby udać się do weterynarza, który z pewnością doradzi nam, jak go karmić. Weźmie on pod uwagę różne czynniki, a więc możemy mieć pewność, że żywienie zaproponowane przez specjalistę będzie odpowiednie.