Pranie dywanów – skuteczne sposoby

Większość z nas ma w domu jakiś dywan, chodniczek czy wykładzinę. Dywany mają naprawdę wiele zalet, sprawiają, że wnętrze wygląda przytulniej i jest oczywiście cieplej, co jest bardzo ważne zwłaszcza zimą i jesienią. Nie można zapomnieć również o funkcji dekoracyjnej, biały dywan potrafi rozjaśnić wnętrze i sprawić, że będzie wyglądało na większe. Jednak z czasem każdy, najpiękniejszy dywan przestaje być okazały i nadaje się do czyszczenia. Pranie dywanów nie należy niestety do najłatwiejszych czynności.

O sposobach prania dywanów

podciśnieniowe pranie dywanów - ŁódźZazwyczaj za pranie dywanów zabieramy się wiosną lub latem, chociaż większość z nas stara się odkładać tę czynność tak długo, jak się da. Jednak przeciętnie dywan trzeba wyprać co najmniej raz w roku, częściej, jeśli mieszkańcy domu cierpią na różnego rodzaju alergie. Jak już wspomniano, pranie dywanów nie należy do szczególnie łatwych zajęć. Największy problem jest z czyszczeniem najbardziej puchatych dywanów o długim włosiu. Wyczyszczenie ich domowymi sposobami jest niemalże niemożliwe. Co zrobić więc w takiej sytuacji? Najlepszym sposobem będzie podciśnieniowe pranie dywanów. Istnieją różnego rodzaju firmy, które zajmują się właśnie czyszczeniem wykładzin, dywanów skuteczniejszymi sposobami. Jeśli interesuje nas podciśnieniowe pranie dywanów – Łódź to miasto, w którym znajdziemy wiele takich właśnie firm zajmujących się profesjonalnym usuwaniem brudów, bakterii, roztoczy i kurzu z dywanów. Do tego typu pralni zawozimy brudny dywan, lub też kilka, a po kilku lub kilkunastu dniach, odbieramy czysty i suchy dywan gotowy do rozłożenia w pokoju. Oczywiście jeśli mamy mały i chudy dywan, możemy spróbować wyczyścić go samodzielnie. W tym celu przyda nam się dobry płyn do prania dywanów, ciepła woda i jakaś szczotka lub materiał do szorowania. Dywan najlepiej myć za pomocą samej piany, by nie dopuścić zalania całej podstawy dywanu. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w przypadku, gdy nie mamy możliwości wyniesienia mokrego dywanu na zewnątrz.

Jeśli decydujemy się na domowe pranie dywanów, nie ma zbyt dużo sposobów na zrobienie tego. Należy pamiętać jednak o kilku ważnych aspektach. Po pierwsze lepiej nie brać się za tę czynność zimą, gdy nie ma zbyt dużo możliwości, by dobrze wysuszyć materiał. Pamiętajmy również, że pranie dywanów musi być przeprowadzony w sposób jak najbardziej delikatny. Spokojnie można doprać dywan za pomocą samej piany, nie wprowadzając w niego zbyt dużo wody. Inaczej dywan może spleśnień i nadawać się do wyrzucenia.