Narzedzia-pm

Profesjonalny blog o narzędziach najnowszej generacji

Skuteczny odwyk dla uzależnionych

Skuteczny odwyk dla uzależnionych

Odwyk alkoholowy nie jest równoznaczny z przymusowym zamknięciem w ośrodku, nie widząc żywej duży. To ogół zabiegów medycznych i psychoterapeutycznych, które pomagają odzwyczaić się od czynnika uzależniającego jakim w tym przypadku jest alkohol. Odwyk tak jak wcześniej ostało wspomniane nie musi być równoznaczne z ośrodkiem zamkniętym, jednak ta forma działa najlepiej. 

Jak wygląda typowy odwyk? 

odwykowe leczenie uzależnień alkoholuOsoba która się poddaje leczeniu od uzależnień,  dostaje od doświadczonych psychiatrów pełne wsparcie medyczne i leczenie psychiczne. Udanie się na odwykowe leczenie uzależnień alkoholu zazwyczaj przynosi bardzo pozytywne efekty, zwłaszcza kiedy chory udaje się na nie sam, bo po prostu chce coś zmienić w swoim życiu i rozpocząć wszystko od nowa. Na niektórych uzależnionych , wsparcie rodziny, przyjaciół czy znajomych dałoby takie same skutki, ale niestety, bywa i najmocniejsza faza uzależnienia, gdzie leczenie na odwyku jest bardzo przydatne.  Dla większości uzależnionych najlepszym rozwiązaniem jest jednak terapia oraz detoks. Uzależniony najczęściej musi skorzystać z pomocy specjalisty, ponieważ problem może być złożony po odstawieniu alkoholu. przykładowo u chorego może wystąpić zespół abstynencyjny,, a taki stan może również zagrażać życiu. Zespół abstynencyjny to zaburzenia to zaburzenia somatyczne i psychiczne, które wynikają z nagłego odstawienia alkoholu. Może przyjmować różne fazy, od bólu głowy, pobudzenia, nerwowości, a nawet do drgawek czy do majaczenia alkoholowego, które nazywane jest delirium. Zespół ten występuje statystycznie u jednej osoby na 50 uzależnionych. możemy myśleć, że nas to nie dotyczy, jednak czasami, może to i trafić nas, jeżeli jesteśmy uzależnieni, dlatego warto wybrać porządną i konkretną klinikę leczenia. odwyk zamknięty jest najbardziej skuteczny i bezpieczny dla zaawansowanych alkoholików, gdyż w pobliżu nie ma żadnego alkoholu i chory nie jest w stanie po niego sięgnąć. Kolejna częścią jest leczenie farmakologiczne, zazwyczaj podawane są środki uspokajające. 

na samym końcu terapii stosuje się psychoterapią, może ona być indywidualna, z innymi uzależniającymi, lub najbliższymi osobami, które są najbardziej przez nas skrzywdzone, właściwie przez nasz nałóg. Terapia w trzech etapach, jest bardzo skuteczna, pomaga uporać się z nałogiem i nigdy do niego nie wrócić. Pamiętajmy jednak, że po terapii nie możemy nawet zjeść cukierka z alkoholem, czy w daniach gdzie jest alkohol nie powinniśmy się kusić, bo zawsze może się to źle skończyć. 

Maria Kowal

Comments are closed.