wykładziny sportowe

Specjalistyczne podłogi w obiektach sportowych

Wszelkiego rodzaju hale i obiekty sportowe, jak również sale gimnastyczne w szkołach i innych ośrodkach, sale rekreacyjne, sale fitness, siłownie, czy sale tańca, są to miejsca, które muszą spełniać konkretne wymogi pod względem technicznym. Jednym z podstawowych elementów tych obiektów jest specjalnie przystosowana podłoga. Podłoga w takich miejscach jest narażona na duże obciążenia, szczególnie punktowe, w związku z tym musi wykazywać bardzo wysoką wytrzymałość, jak również elastyczność.

Charakterystyka wykładzin sportowych

wykładziny sportoweWykończenie i wyposażenie obiektów sportowych wiąże się z wykorzystaniem specjalistycznej technologii, która pozwoli na funkcjonowanie obiektu przez długi czas bez niepożądanych awarii. Wykładziny sportowe muszą cechować się dużą elastycznością, która będzie w stanie odpierać momentami ogromne obciążenia. Musi być także wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne, łatwa w utrzymaniu czystości, jak również stanowić odpowiednią izolację termiczną i akustyczną. Musi być również bezpieczna dla użytkowników, minimalizując ryzyko kontuzji. Wykładziny sportowe dopasowywane są do konkretnych obiektów, w zależności od rodzaju dyscypliny sportowej, która będzie tam uprawiana najczęściej. Inną podłogę zastosujemy na sali przeznaczonej do gier zespołowych (piłka nożna, piłka ręczna, koszykówka), inną natomiast w miejscach sportów wyczynowych, na siłowniach czy w klubach fitness. Doskonałe wykładziny sportowe możemy podzielić na dwa główne rodzaje. Pierwszy to podłogi powierzchniowo elastyczne, w których nacisk na nawierzchnię działa na dużą powierzchnię. Tutaj wyróżnić możemy dwie warstwy, warstwę elastyczną oraz warstwę powierzchniową, najczęściej są to drewniane posadzki (parkiet, panele). Inny rodzaj podłóg sportowych to punktowo elastyczne, których nawierzchnia ugina się tylko w punkcie nacisku i w najbliższej okolicy. Są to podłogi wykonane z elastycznych tworzyw sztucznych o określonej grubości. Stosowane często w siłowniach czy miejscach sportów wyczynowych, doskonale zabezpieczają przed kontuzjami.

W użytku są również podłogi kombinowane, inaczej powierzchniowo punktowo elastyczne, stanowiące połączenie dwóch podstawowych modeli. Wykazują one doskonałą elastyczność powierzchniową i punktową, dzięki czemu sprawdzą się w wielu różnorodnych obiektach. Na wybór odpowiedniej podłogi do obiektu sportowego wpływ ma zarówno rodzaj prowadzonej tam aktywności, jak i intensywność użytkowania obiektu. Do każdego projektu podchodzi się indywidualnie, starając się znaleźć najdogodniejsze rozwiązania, co sprawia, że koszty inwestycji bywają bardzo zróżnicowane.