Stopnie twardości w materacu

Wcale nie jest łatwo wybrać materac, który zapewni nam błogi i przyjemny sen przez całą noc. Tym bardziej, że firmy prześcigają się w ofertach różnych materacy. Wiadomo, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie, ale najpierw trzeba wiedzieć, w jaki sposób dobierać materace. Po pierwsze liczy się stopień twardości materaca. Najtwardsze posiadają stopień H4. Są to naprawdę sztywne materace, które nie będą ulegać odkształceniom w trakcie snu, jeżeli użytkownik ważny poniżej 100kg.

Masa ciała w wybór odpowiedniego materaca

materac h4Dlatego właśnie materace o stopniu twardości H4 nadają się idealnie dla osób, które ważą powyżej 100kg. Jeśli dana osoba waży powyżej 80 kg do 100, to wtedy lepiej postawić na niższy stopień twardości – tu dobre będą materace o stopniu H3. Materace H3 są określane jako średnio-twarde. Dlatego nie należy myśleć, że tylko twarde materace zapewnią nam dobry sen. Przeciwnie – materac trzeba dobierać przede wszystkim w zależności od masy ciała. Oczekiwania i potrzeby klientów także się różnią. Jeśli ktoś uwielbia spać na miękkim materacu i tylko wtedy jest mu wygodnie, to nie powinien nagle przerzucać się na twardy materac, który nie spełni jego oczekiwań. Lepiej zakupić dwustronny – z jednej strony materac jest twardy, a z drugiej miękki (nie będzie posiadał dodatkowej maty kokosowej. Zaletą spania na materacach twardych jest też to, że zużywają się one o wiele wolniej niż materace miękkie. Taki materac h4 można oczywiście zamówić na wymiar. Standardowe wymiary dostępne są w większości sklepów internetowych, ale są też firmy, które specjalizują się w produkcji materacy H4 i innych właśnie na wymiar. Jest to dobre rozwiązanie dla osób bardzo wysokich, które nie mieszczą się na materacach w standardowych rozmiarach. Aby podnieść twardość jeszcze bardziej, można na pierwszy materac położyć dodatkowo materac nawierzchniowy. Ten składa się zazwyczaj z samej maty kokosowej, która osłonięta jest pokrowcem. Wiele osób zastanawia się również nad tym, czy takie twarde materace są higieniczne. Okazuje się, że jak najbardziej tak.

Po pierwsze wykonywane są one z włókien kokosowych. Włókna te dodatkowo połączone są lateksem. To zapewnia ich twardość i wytrzymałość. Włókna kokosowe odpowiadają również za właściwości antyalergiczne. W takich materacach na pewno będzie znacznie mniej drobnoustrojów czy np. grzybów. Z materacy twardych typu H4 wykonanych z włókien kokosowych mogą korzystać również alergicy. Wtedy w materacach pojawia się dodatkowo specjalna pianka o właściwościach bakteriobójczych.