Szybkie badanie kleszczy

Spacery na łonie natury od zawsze cieszyły się bardzo dużą popularnością. Niekiedy nawet kilkunastominutowa wizyta w lesie czy na łące może sprawić, że poczujemy się lepiej. Niemniej jednak w takim miejscu mogą czyhać na nas pewne zagrożenia. Do nich zaliczyć możemy przykładowo ugryzienia przez kleszcze. Te małe owady żywią się ludzką krwią ale mogą przy tym dodatkowo zarazić nas groźnymi chorobami. Najbardziej popularną jest oczywiście borelioza, której wyleczenie jest dość trudne. 

Gdzie zbadać kleszcza? 

kleszcz - badanie po ukąszeniuW naszym klimacie raczej nie ma zbyt dużo dzikich zwierząt, które mogą nam zagrażać. Jednak najbardziej groźne są właśnie te, których nie jesteśmy w stanie łatwo zauważyć. Do takich zaliczyć możemy kleszcze. Owady te przesiadują głównie na liściach drzew i krzewów. Często mają również swoje gniazda w bujnych trawach. Kleszcze w takich miejscach wyczekują spotkania ze ssakami, z których będą mogły czerpać pożywienie w postaci krwi. Obecnie bardzo duży odsetek kleszczy jest nosicielem bakterii wywołujących bardzo groźne choroby. Do takich zaliczyć możemy przede wszystkim boreliozę określaną niekiedy jako choroba z Lyme. Zachorowanie na boreliozę odbywa się najczęściej po kilkunastu godzinach od ukąszenia. Pierwszym z objawów tego, że kleszcz który nas ukąsił jest nosicielem boreliozy jest to, że na naszej skórze pojawia się tak zwany rumień wędrujący. Jednak warto dowiedzieć o zakażeniu już wcześniej. W związku z tym powinniśmy przebadać nosiciela tej choroby jakim jest kleszcz – badanie po ukąszeniu może być zrealizowane w specjalnych laboratoriach. Po ukąszeniu kleszcza konieczne jest jego szybkie wyjęcie z naszego ciała. Do tego zadania używa się najczęściej pęsety. Pamiętajmy jednak o tym by wyjmować kleszcza w sposób bardzo ostrożny. Nie warto się spieszyć przy tej czynności. Pośpiech może doprowadzić do tego, że fragment kleszcza zostanie w naszej skórze co może skończyć się wizytą w szpitalu. Jeśli jednak uda nam się dobrze wyjąć kleszcza to musimy go ułożyć na jałowej gazie. 

Punktów laboratoryjnych, które zajmują się badaniem kleszczy jest obecnie w Polsce całe mnóstwo. Żeby je znaleźć najlepiej posłużyć się przeglądarką internetową. Obecnie punkty zajmujące się badaniem kleszczy znajdują się głównie w większych miastach. Po dostarczeniu kleszcza do takiego punktu najczęściej wyniki są do odebrania już w ciągu dwóch lub trzech dni roboczych. Badanie nowoczesnymi metodami może być nieco droższe ale pozwoli nam na niemal natychmiastowe otrzymanie wyników.