Właściwości i zastosowania nitonakrętek nierdzewnych

Jednym z najczęstszych rodzajów narzędzi występujących w środowisku produkcyjnym są nakrętki nitowane. Służą do łączenia ze sobą elementów gwintowanych i niegwintowanych. Chociaż stały się one znacznie bardziej powszechnie stosowane w prawie wszystkich branżach, wiele osób uważa je za bardzo trudne w użyciu.

Istnieje wiele zastosowań nitonakrętek nierdzewnych

nitonakrętki nierdzewneElementy te wymagają prawidłowego działania niektórych specjalnych narzędzi. Poniżej omówimy szczegółowo podstawowe narzędzia potrzebne do skutecznego działania nakrętek nitowanych. Przede wszystkim potrzebujemy standardowego napędu do gwintów z momentem obrotowym wynoszącym sześć zębów na cal. Jeśli używamy śrubokręta, powinny one być wysokiej jakości i wyprodukowane przez renomowaną markę. Potrzebujemy również ręcznego klucza dynamometrycznego, który ma wskaźnik ponad pięćset kg (można uzyskać taki, który przekracza sześćset kg). Jest to bardzo ważne, jeśli chodzi o skuteczne działanie nitonakrętek. Następnie musimy usunąć gwinty nitu, który chcemy zainstalować. Odbywa się to za pomocą śrubokręta, który ma głowicę bitu. Rozstaw gwintów nakrętki będzie zależeć od rodzaju nakrętki, którą wymieniamy. Możemy użyć rąk lub użyć śrubokręta. Jest bardzo ważne, abyśmy nie trzymali nakrętki zbyt mocno, ponieważ może to spowodować jej pęknięcie, a przynajmniej połączenie nie będzie się trzymać. Zamiast tego wystarczy lekko poluzować nakrętkę, aż poczujemy, że jest wystarczająco luźna, abyśmy mogli ją wygodnie włożyć do otworu. Po włożeniu nakrętki do otworu należy dokręcić ją zalecanym momentem obrotowym. Po włożeniu nakrętki należy upewnić się, że dobrze ją przykręciliśmy. Wymagana dokładność zależy od wielkości nakrętki i wielkości otworu. Jeśli dokręcimy zbyt mocno nakrętkę, ryzykujemy niewspółosiowość gwintów i ostatecznie uszkodzenie gwintów nakrętki, a także uszkodzenie złącza lub elementu, który wymieniamy. Aby wydłużyć żywotność nakrętki nitowanej, należy upewnić się, że nie dokręcamy jej zbyt mocno. Jeśli to zrobimy, możemy zniszczyć gwinty nakrętki i spowodować uszkodzenie. Ostatnią wskazówką, jeśli chodzi o nitonakrętki nierdzewne, jest zawsze stosowanie smaru. Smar zmniejszy szanse na usunięcie gwintu nakrętki. Ogólnie rzecz biorąc, podczas gdy nakrętki nitowane są bardzo powszechnym narzędziem stosowanym w produkcji, przeciętny pracownik linii montażowej w fabryce może nie rozumieć zastosowania tych nakrętek i sposobu ich skutecznego działania.

Zastosowanie prostych metod opisanych powyżej powinno pomóc w skutecznym operowaniu nakrętkami nitowymi. Jeśli okaże się, że nadal potrzebujemy pomocy i potrzebujemy więcej informacji, możemy poprosić osobę w sklepie, w której kupiliśmy nakrętkę do nitów.