Wytrzymałe szalunki do głębokich wykopów

Bycie kierownikiem budowy nie należy do najprostszych zajęć. To nie tylko dużo obowiązków, ale również odpowiedzialność – nie tylko za siebie i swoje decyzje, ale również za innych ludzi. W ostatnim czasie rozpoczęliśmy nową inwestycję. Firma, w której pracuje wznosi nowy obiekt mieszkalny. Temat jest o tyle komplikowany, ze projektant, pomimo silnie nawodnionego gruntu, zdecydował się zaprojektować dwupoziomowy podziemny parking.

Szalunki do nawodnionych wykopów

wytrzymałe szalunki do wykopówW mojej pracy to wykonawca jest odpowiedzialny za to, aby wymyślić, w jaki sposób zrealizować wizję inwestora i projektanta. Kiedy tylko otrzymałem dokumentację projektową zdawałem sobie sprawę, że wykonanie tego obiektu w terminie będzie trudne. W końcu wiosna to czas silnych opasów deszczu, co tylko komplikowało całą sytuację. Podczas jednej z naraz poprzedzających rozpoczęcie prac geolog monitorujący roboty ziemne stwierdził, że zamiast klasycznych szalunków konieczne będzie zastosowanie grodzic oraz igłofiltrów. Wytrzymałe szalunki do wykopów o wysokości 12 metrów znaleźliśmy tylko w jednej firmie zajmującej się wypożyczeniem deskowań. Nic dziwnego – to bardzo duża głębokość, szczególnie jak na dość skomplikowane warunki podłoża. Oczywiście samo posadowienie obiektu było przewidziane na głębokość niespełna 9 metrów (sama płyta fundamentowa ma w projekcie wysokość ponad jednego metra). Okazało się, że sprowadzenia takich grodzic nie będzie proste również dlatego, że muszą one pokonać prawie osiemset kilometrów. Na szczęście dotarły na czas, podobnie jak urządzenie wykorzystywane do ich montażu. Roboty ziemne udało się rozpocząć zaledwie po dwóch dniach opóźnienia, co także okazało się dużym sukcesem. Muszę przyznać, że pierwszy raz widziałem na żywo tak ułożone warstwy gruntu. Po wykonaniu wykopu zaledwie w połowie już wiedziałem, że bez zamówionych szalunków nie udałoby się rozpocząć prac fundamentowych. Za dobre rozpoznanie warunków gruntowych z całą pewnością odpowiedzialny jest współpracujący z nami geotechnik.

Pan Lucjan nigdy się nie myli. Ma duże doświadczenie i podsunął mi już niejedno rozwiązanie w trudnej sytuacji. Na szczęście wczoraj przestało padać, jednak obciążenie grodzic i tak jest bardzo duże. Na szczęście blacha, z której są one wykonane może przenieść nawet bardzo duże obciążenia. Jestem tylko ciekaw, czy wykonana przez naszą firmę skrzynia fundamentowa okaże się tak szczelna, jak zastosowane deskowanie ścian wykopów. My z pewnością dołożymy wszelkich starań, aby tak właśnie było.