Zapoznanie z fascynatorem

 

Eleganckie ozdoby we włosach, złożone z woalu, wstążki, a czasem przyozdobione dodatkowo kwiatami. Choć czasami widzimy je jako zwieńczenie kobiecych fryzur przy wyjątkowych okazjach, ich nazwa nie zawsze jest dla nas zrozumiała. Fascynatory, bo o nich mowa, zdobywają coraz liczniejsze grono zwolenniczek. Choć jeszcze kilka lat temu spotykane były sporadycznie, obecnie panie coraz odważniej po nie sięgają. I bardzo dobrze, bo doskonale komponują się z kobieca urodą.

Fascynatory, czyli atrybuty eleganckich kobiet

fascynatorTrudno znaleźć ozdobę, która sama dodawałaby kobietom równie wiele uroku. W jednej chwili przysłowiową szarą myszkę może zmienić w elegancką damę. Nic więc dziwnego, że panie coraz liczniej przekonują się do tego typu dodatku do garderoby. Możemy więc oglądać stylowo przyozdobione głowy na uroczystych przyjęciach, bankietach, ślubach i podczas innych podniosłych wydarzeń. Fascynator jest ozdobą, której najbliżej do popularnego toczka. Jest jednak bardziej finezyjna i wymyślna. Składa się z woalu lub tiulu, wstążek, piór albo kwiatów. Może zawierać także inne elementy uzupełniające kompozycję. Stanowi niejako zwieńczenie całej stylizacji, jej dopełnienie. Umieszczany jest z boku głowy. Mocuje się go do fryzury za pomocą specjalnych grzebyków, spinek lub opasek. Upina się go dosyć wysoko, jednak raczej nie na czubku głowy. Fascynatory coraz chętniej wybierane są przez panny młode jako alternatywa dla welonu. Świetnie jednak prezentują się w nich także matki państwa młodych oraz druhny czy świadkowe. Ozdoba ta ma w sobie wiele nieuchwytnego uroku, dodaje lekkości i finezji każdej kobiecie. Należy jednak pamiętać, by nie przesadzić z ekstrawagancją i dobrać fascynator odpowiednio do okazji, w której ma być zaprezentowany. Należy też zatroszczyć się o właściwe proporcje. Najlepiej w tym celu udać się po pomoc do profesjonalnej modystki, która dobierze odpowiednią ozdobą albo skonstruuje specjalnie dla nas ten wyrafinowany dodatek. Z pewnością uda się znaleźć satysfakcjonujące rozwiązanie, bowiem możliwości komponowania są niemal nieograniczone.

Ta finezyjna ozdoba może przybrać formę subtelnego akcentu, który doda nieco szyku skromnej w swej całości stylizacji. Może również być wytworny i okazały. Stanowi małe nawiązanie do mody retro. Co istotne, fascynator może optycznie wysmuklić sylwetkę i dodać kobiecie kilka centymetrów wzrostu. O tym powinny pamiętać również wysokie panie, które nie chciałyby prezentować się zbyt okazale przy boku swoich partnerów. Trzeba więc zadbać o proporcje.