Zatrudnianie pracowników z Ukrainy

Ze znalezieniem sprawdzonych pracowników z Polski do pracy jest obecnie spory problem. Starszym osobom może się to wydawać niedorzeczne ponieważ jeszcze kilkanaście lat temu było zupełnie odwrotnie. Gdy w naszym kraju dopiero rozwijał się kapitalizm i tworzono różne firmy prywatne to stanowiska w nich były obsadzane w zastraszającym tempie. W związku z tym w naszym kraju brakowało pracy. Obecnie pracodawcy mają problem ze znalezieniem chętnych do pracy i trzeba posiłkować się osobami z innych krajów. 

Legalna rekrutacja pracowników z Ukrainy 

jak szukać pracowników z ukrainy przez internetOd kilkunastu lat dostrzec możemy takie zjawisko, że Polacy masowo emigrują za granicę. W związku z tym firmy, które funkcjonują na terenie naszego kraju mają spory problem ze znalezieniem pracowników do pracy. W szczególności brakuje osób, które by mogły wykonywać najprostsze prace manualne. Takie właśnie osoby często pracują już w innym kraju. W związku z tym polscy przedsiębiorcy decydują się na zatrudnianie obcokrajowców. Często zadają oni pytania o to jak szukać pracowników z Ukrainy przez Internet. Otóż jednym z dobrych rozwiązań mogłoby być odwiedzanie stron internetowych agencji pracy tymczasowej. Takie agencje często oferują pracę Ukraińcom oraz osobom z innym obywatelstwem. Sam proces zatrudniania obcokrajowca jest obecnie już dość mocno uproszczony i nie musimy wcale się przepychać z urzędnikami i załatwiać mnóstwa różnorakich formalności. Proces legalnego zatrudnienia Ukraińca powinniśmy rozpocząć od wizyty w Urzędzie Pracy. W tym miejscu należy wypełnić stosowne oświadczenia odnośnie tego kogo dokładnie chcemy zatrudnić i na jaki okres. Gdy to zrobimy to należy pracownika zgłosić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych by miał on odprowadzane składki na ubezpieczenie zdrowotne czy emerytalne. W międzyczasie należy z naszym przyszłym pracownikiem podpisać umowę o pracę. Warto również odwiedzić Urząd Skarbowy by zgłosić tam naszego pracownika. Zostanie mu przydzielony Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP). 

Ogólnie rzecz biorąc Ukraińców możemy obecnie zupełnie legalnie zatrudniać w swojej firmie i nie jest to związane z koniecznością załatwiania mnóstwa formalności. To o czym warto pamiętać to przestrzeganie czasu pracy Ukraińca w naszej firmie. Nie może on pracować u nas tak samo jakby był Polakiem. Po jakimś czasie musi on opuścić nasz kraj. Jednak i tak warto zdecydować się na zatrudnianie takich osób ponieważ często to właśnie osoby  z Ukrainy są filarem wielu firm, które dzięki tym osobom utrzymują się na rynku.